
Epland, Skonnord Hansen og Bolivar Jakobsen er årets kapteinsteam i Follo
En viktig rolle i et håndballag er rollen som lagkaptein. Årets kapteinsteam i Follo består av Jostein Epland, Tobias Skonnord Hansen og Mathias Bolivar Jakobsen. Epland og Skonnord Hansen var en del av kapteinsteamet også i foregående sesong og foran årets sesong har Mathias Bolivar Jakobsen, kjent som Bolli i Follo-miljøet, blitt med i kapteinsteamet.
Epland går inn i sin tredje sesong i Follo drakta, før han kom til Follo har han spilt for franske Billère Handball Pau Pyrénées, den svenske toppklubben Ystad, samt de norske klubben Haslum, Fyllingen Bergen, Haugaland og Stord.
Playmaker Tobias Skonnord Hansen er en av de med lengst fartstid i Follo. Ski-gutten går inn i sin åttende sesong i Follo drakta. Skonnord Hansen ble kåret til årets Follo spiller for andre gang etter flere gode prestasjoner i Rema 1000 ligaen.
Mathias Bolivar Jakobsen er en annen kontinuitetsbærer i Follo. Han har vært med i hele 6 sesonger i Follo drakta og har markert seg som en spiller som alltid går foran i treningsarbeidet. Langhus-gutten har igjennom flere sesonger gjort sine saker godt fra sin posisjon på høyrekant.
På årets media dag tok Follo media en prat med årets kapteinsteam.

Jostein; hvordan vil du summere fjorårets sesong?
-jeg synes at vi kan summere med at det var mange god ting igjennom sesongen. En god start og en litt tøffere periode rundt jul. Totalt sett var vi 1 poeng unna niende plassen. Når vi har fått det litt på avstand så skal vi være fornøyd med det, selvom vi gjerne skulle ha unngått kvalik så klart.

Tobias: hva lærte vi som lag i fjor?
-Det vi absolutt lærte er at vi blir straffet med mål i mot om vi gjør enkle feil. Vi må unngå de enkle feilene og finne hverandre bedre. Som lag må vi også tørre å ta tak i hverandre og ha takhøyde når det gjelder tilbakemeldinger i laget vårt. Alle er her for at vi vil bidra for laget og gjøre jobben sin. Vi skal også tørre å stille spørsmål når vi sliter og tåle konstruktiv kritikk.

Mathias; hva var den store forskjellen mellom 1 divisjon og Rema 1000 ligaen?
-Den store forskjellen for meg er tempo og motstander lagets vilje til å straffe feil. Merker også stor forskjell på fysikken, men også hvor mye forberedelser alle gjør før hver kamp. Alle lagene er godt forberedt på det som skjer på alle posisjoner på banen. Det er ingen enkle kamper og tilfeldigheter i forberedelsene.
Jostein; hva må vi utvikle enda mer i forsvarsspillet foran kommende sesong?
-vi skal bygge videre på det forsvarsspillet vi hadde i fjor. Bygge videre på samarbeidet mellom keeperteamet og forsvarsspillet. Vi hadde flere gode prestasjoner i forsvar i fjor og det er et generelt bra forsvar vi har. Men vi kan bli enda jevnere på våre prestasjoner i forsvar framover.
Tobias: hva med angrepsspillet? Er det noe du har sett som må utvikles ytterligere?
-ja, det er jo forbedringspotensiale over hele linja. Vi har mange av de samme gutta i år som vi hadde i fjor. Det er færre nye spillere inn i laget så det betyr at vi kan gjøre forbedringer på detaljnivå. Vi skal bli enda flinkere på å sette hverandre opp i gode situasjoner. Det kan vi utvikle på trening. Vi skal spille på hverandres styrker. Skape gode vilkår for hverandre og vi er litt mer modne i år enn i fjor.
Mathias: hvordan får man inkludert eller integrert de nye inn i laget best mulig? Er det et spesielt ansvar for kapteinsteamet?
-Jeg føler at hele laget tar i mot nye spillere med åpne armer. Vi som kapteinsteam skal hjelpe de ekstra og passe på at de finner seg til rette. Vi har flere rutinerte spillere hos oss. Vi i kapteinsteamet er blant de mest rutinerte og vi skal bidra til at de nye vil trives hos oss. Og «backe» de opp er ekstra viktig for oss som er med i kapteinsteamet.
Hva forventer dere av sesongen som kommer?
Jostein: jeg forventer at det blir en bra sesong, men tøff sesong. Den andre sesongen kan by på utfordringer og samtidig muligheter for å utvikle oss videre. Viktig å være bevisst på våre styrker og spille på de. Unngå de enkle feilene som Tobias sier. Vi har en stabil gruppe og vi er godt samspilt, det kan være en styrke for vår del sammenlignet med en del andre lag rundt oss.
Tobias: vi må fortsette med å jobbe knallhardt på trening. Vi skal være fokuserte når vi prater og har videomøte. Alle må bidra med sin kompetanse samtidig forstå når man ikke trenger å bidra om man kan si det sånn. Man skal bidra med sine styrker inn i gruppa. Noen tar ekstra ansvar som blant annet oss i kapteinsteam. Vi setter laget først og spiller for Follo og ikke egne prestasjoner. I fjor var vi et litt ubeskrevet blad som Jostein sa og i år må vi regne med at motstanderne er godt forberedt på oss. Vi må stå på og være ydmyke og da tror jeg at resultatene kommer.
Jostein; vi har alle et knepp eller to å gå på. Det var bra ifjor misforstå meg rett, men vi kan alle løfte oss ytterligere noen knepp alle mann.
Mathias: vi har et godt lag i Follo og vi håper at det kommer enda flere å ser på oss i kampene som kommer neste sesong. Vi gleder oss til en ny sesong.



