Mye latter og rørende øyeblikk på Ski Rådhusteater
Det var god stemning da Follo Håndballklubb inviterte til preseason vorspiel på Ski Rådhusteater onsdag 21. august. Et av høydepunktene var æresprisen til en av klubbens mest trofaste støttespillere.
-Dette var veldig overveldende. Jeg er helt skjelven. Dette betyr utrolig mye, sa en tydelig rørt Tor Solstad fra scenen. Han var opptatt med å ta bilder underveis i showet da ordfører i Nordre Follo Cecilie Pind (H) leste opp begrunnelsen for æresprisen og navnet hans.
Mange som følger håndballen i Follo har nok sett Solstad med et fancy kamera, vandrende hvileløst rundt i Stil Arena på jakt etter blinkskudd. Det være seg trening eller under kamp med Follo-gutta. Også denne kvelden var Mister Follo Media, som han kalles, på jobb.
-Jeg ante ingenting, men skjønte etter hvert at det var meg ordføreren snakket om. Nå skjønner jeg også hvorfor jeg fikk så mange meldinger i forkant av showet med spørsmål om jeg skulle komme, sier Solstad med et smil etter å ha fått den gjeve utmerkelsen.
Vil dele æren med kona
Solstad har vært en sentral figur i klubben, helt siden sønnen, Thomas Solstad, begynte å spille for Follo for 10 år siden. Som leder for Follo Media har han lagt ned utallige timer for å sikre at klubben har kunnet fremstå profesjonell i alle sammenhenger. Styreleder i Follo, Marius Borge, sier det var liten tvil om hvem som skulle få utmerkelsen.
-Selv etter at sønnen hans gikk videre til en karriere, først i Norge, deretter i utlandet, har han fortsatt sitt utrettelige arbeid for klubben – og som om ikke det var nok, også hans kone og datter står på for denne klubben. Dette engasjementet er et lysende eksempel på ekte klubbsjel, sier Borge.
Kona, Beate, var også i salen. Tor ønsket å dele prisen med henne.
-Det går med mange timer til arbeid med Follo HK. Kona mi Beate er med på mye av dette og hjelper til, så hun fortjener en stor del av denne prisen, sier Tor. Han lovte samtidig at han ikke skulle gi seg med det første.
-Det blir vanskelig, det nå, sier Tor.
Hele Follofamilien på scenen
Mange hadde tatt turen da Follo HK for første gang inviterte til et slikt show. Og publikum fikk oppleve et tettpakket program denne kvelden.
Etter æresprisutdelingen, presenterte kapteinsteamet på A-laget Bjørnar Pedersen og Jostein Epland de nye draktene spillerne skal bruke i Rema 1000-ligaen, før resten av troppen kom opp på scenen. Både spillerne, trenerne og støtteapparatet er mer enn klare for seriestart den 1. september i Stil Arena når Nærbø kommer på besøk.
Også rekruttlaget og Follo sitt rullestolhåndballag ble presentert. Laila Horgen som er primus motor for rullestollaget sammen med mannen sin Erik, ble også blank i øynene da hun snakket om laget sitt. Høydepunktet var da de vant Salto Cup før sommeren, der ti lag, blant annet to lag fra Sverige, deltok.
-Jeg ble så glad på vegne av spillerne da vi klarte å ta pokalen hjem. Det betyr så mye for disse spillerne og de legger ned så mye arbeid, sa en rørt Laila Horgen fra scenen. I tillegg til to trenere og Laila og Erik Horgen, består spillertroppen av en gjeng på rundt 20 stykker i alderen 20 til 69 år som trener sammen hver eneste uke. Nå er neste mål en stor internasjonal turnering i Belgia.
-Bør bli en tradisjon
Også Follos partnerklubber og samarbeidspartnere var invitert for å fortelle om samarbeidet med Follo HK denne kvelden.
– Det er mange som bidrar til at spillerne våre gjør det bra på håndballbanen, dette ønsket vi å vise frem. Det handler om å samle Follo-familien. Alle som har stilt opp og bidratt til at vi er der vi er i dag. Og nå er Follo HK der vi hører hjemme, i eliten, sier en stolt og glad styreleder Marius Borge. Han håper et slikt show nå kan bli en tradisjon.
-Målet må være at vi får til noe lignende før hver sesong. Vi håper at dette skaper engasjement og at flere får øynene opp for Follo HK og kommer på kamp, sier Borge.
Follo HK hadde også trommet sammen et eget husband for anledningen, og bandet «De Åttende Menn» leverte. Ikke minst da kvelden skulle avsluttes. Med alle spillerne på scenen fikk bandet publikum med på allsang til låta «Follo er best», som ble en rørende avslutning på kvelden.
Follo Media kommer tilbake med mer innhold fra kvelden.